Letecká záchranná služba

Veškeré požadavky občanů a zdravotnických zařízení na použití vrtulníku jsou směrovány jednotným tísňovým číslem na linku 155 na zdravotnické operační středisko záchranné služby Plzeňského kraje.

Centrum letecké záchranné služby - dokument ke stažení - PDF (1,6 MB)

Operátor zdravotnického operačního střediska vyhodnotí výzvu a podle závažnosti zdravotního stavu pacienta nebo závažnosti poranění rozhodne o nasazení vrtulníku. Od obdržení výzvy se vzlet uskuteční v průběhu dvou až tří minut. Posádka vrtulníku je v trvalém radiovém spojení s operačním střediskem a službami řízení letového provozu. Akční rádius vrtulníku je od střediska 70 km, ale většina primárních zásahů se uskutečňuje do vzdálenosti 30 - 40 km od základny.

Letecká záchranná služba v Plzeňském kraji je v současné době provozována Armádou České republiky (vojenský útvar 4128 Líně) a používá v současné době vrtulník W-3 A Sokol. Zdravotnická část posádky ve vrtulníku je vždy minimálně dvoučlenná ve složení lékař a záchranář, který má odbornou kvalifikaci alespoň středního zdravotnického pracovníka. Vedoucím celé skupiny letecké (vrtulníkové) záchranné služby je lékař, který je však při provádění letové činnosti a zajištění bezpečnosti při provozu vrtulníku vázán rozhodnutími pilota.

Poznámka:

Letiště Plzně-Líně je také jednou ze základen Letecké pátrací a záchranné služby SAR (Search and rescue) vzdušných sil AČR, kterou zajišťuje Ministerstvo dopravy a spojů ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem vnitra. Bližší informace lze nalézt např. na odkaze www.vrtulnik.cz/lzs/lzsplzen.htm

Možnosti nasazení vrtulníků pro zásahy:

  • Obecně lze nasadit vrtulník tam, kde nelze provést zásah běžnými prostředky nebo kde je jeho nasazení bezpečnější, efektivnější nebo výrazně méně namáhavé.
  • Lze jím provádět vzdušný průzkum místa mimořádné události.
  • Evakuovat osoby nebo materiál z ohrožených míst.
  • Doprava záchranné jednotky, odborníků a specialistů na místo zásahu.